LNK2G472MSEHBN is available for purchase but is not normally stocked.
Nichicon
In Stock: 30
Datasheet
In Stock: 30
In Stock: 0
Vishay Beyschlag/Draloric/BC Components
LNK2G472MSEHBN
DigiKey Part Number
LNK2G472MSEHBN-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
LNK2G472MSEHBN
Description
CAP ALUM 4700UF 20% 400V SCREW
Detailed Description
4700 µF 400 V Aluminum Electrolytic Capacitors Radial, Can - Screw Terminals 5000 Hrs @ 85°C
Ripple Current @ Low Frequency
15 A @ 120 Hz
Ripple Current @ High Frequency
21 A @ 10 kHz
Lead Spacing
1.252" (31.80mm)
Capacitance
Size / Dimension
3.000" Dia (76.20mm)
Tolerance
±20%
Height - Seated (Max)
4.449" (113.00mm)
Voltage - Rated
400 V
Mounting Type
Lifetime @ Temp.
5000 Hrs @ 85°C
Operating Temperature
-25°C ~ 85°C