LKG1K102MESABK is Obsolete and no longer manufactured.
Available Substitutes:
Parametric Equivalent
CORNELL DUBILIER KNOWLES
In Stock: 100
Datasheet
1000 µF 80 V Aluminum Electrolytic Capacitors Radial, Can - Snap-In 1000 Hrs @ 85°C
Doctor Capacitor Episode Two: Terms
Doctor Capacitor Episode Three: Failure Modes
LKG1K102MESABK
DigiKey Part Number
493-14755-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
LKG1K102MESABK
Description
CAP ALUM 1000UF 20% 80V SNAP TH
Customer Reference
Detailed Description
Datasheet
EDA/CAD Models
LKG1K102MESABK Models
Operating Temperature
-40°C ~ 85°C
Ripple Current @ Low Frequency
2.15 A @ 120 Hz
Lead Spacing
0.394" (10.00mm)
Capacitance
Size / Dimension
0.984" Dia (25.00mm)
Tolerance
±20%
Height - Seated (Max)
1.181" (30.00mm)
Voltage - Rated
80 V
Mounting Type
Lifetime @ Temp.
1000 Hrs @ 85°C