108LBA100M2CC
DigiKey Part Number
108LBA100M2CC-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
108LBA100M2CC
Description
CAP ALUM 1000UF 20% 100V SNAP TH
Manufacturer Standard Lead Time
23 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
1000 µF 100 V Aluminum Electrolytic Capacitors Radial, Can - Snap-In 331.57mOhm @ 120Hz 2000 Hrs @ 85°C
Operating Temperature
-40°C ~ 85°C
Ripple Current @ Low Frequency
2.03 A @ 120 Hz
Ripple Current @ High Frequency
2.5375 A @ 10 kHz
Capacitance
Lead Spacing
0.394" (10.00mm)
Tolerance
±20%
Size / Dimension
0.984" Dia (25.00mm)
Voltage - Rated
100 V
Height - Seated (Max)
1.063" (27.00mm)
ESR (Equivalent Series Resistance)
331.57mOhm @ 120Hz
Mounting Type
Lifetime @ Temp.
2000 Hrs @ 85°C