LKG1H562MESCBK is Obsolete and no longer manufactured.
Available Substitutes:
Upgrade
Nichicon
In Stock: 189
Datasheet
Upgrade
Nichicon
In Stock: 200
Datasheet
In Stock: 0
Cornell Dubilier Knowles
In Stock: 845
Cornell Dubilier Knowles
In Stock: 907
In Stock: 0
TDK
In Stock: 228
Parametric Equivalent
TDK
In Stock: 229
5600 µF 50 V Aluminum Electrolytic Capacitors Radial, Can - Snap-In 1000 Hrs @ 85°C
Doctor Capacitor Episode Two: Terms
Doctor Capacitor® Episode Nine: You Callin' Me?
LKG1H562MESCBK
DigiKey Part Number
LKG1H562MESCBK-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
LKG1H562MESCBK
Description
CAP ALUM 5600UF 20% 50V SNAP TH
Customer Reference
Detailed Description
EDA/CAD Models
LKG1H562MESCBK Models
Operating Temperature
-40°C ~ 85°C
Mfr
Polarization
Polar
Series
Applications
Packaging
Bulk
Ripple Current @ Low Frequency
3.6 A @ 120 Hz
Part Status
Obsolete
Lead Spacing
0.394" (10.00mm)
Capacitance
Size / Dimension
1.378" Dia (35.00mm)
Tolerance
±20%
Height - Seated (Max)
1.457" (37.00mm)
Voltage - Rated
50 V
Mounting Type
Lifetime @ Temp.
1000 Hrs @ 85°C