LKG1E123MESAAK is Obsolete and no longer manufactured.
Available Substitutes:
Upgrade
Nichicon
In Stock: 0
Datasheet
Upgrade
Nichicon
In Stock: 204
Datasheet
Rubycon
In Stock: 200
Cornell Dubilier Knowles
In Stock: 0
Cornell Dubilier Knowles
Parametric Equivalent
12000 µF 25 V Aluminum Electrolytic Capacitors Radial, Can - Snap-In 1000 Hrs @ 85°C
Doctor Capacitor Episode Two: Terms
Doctor Capacitor® Episode Nine: You Callin' Me?
LKG1E123MESAAK
DigiKey Part Number
LKG1E123MESAAK-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
LKG1E123MESAAK
Description
CAP ALUM 12000UF 20% 25V SNAP TH
Customer Reference
Detailed Description
EDA/CAD Models
LKG1E123MESAAK Models
Operating Temperature
-40°C ~ 85°C
Mfr
Polarization
Polar
Series
Applications
Packaging
Bulk
Ripple Current @ Low Frequency
2.75 A @ 120 Hz
Part Status
Obsolete
Lead Spacing
0.394" (10.00mm)
Capacitance
Size / Dimension
0.984" Dia (25.00mm)
Tolerance
±20%
Height - Seated (Max)
1.654" (42.00mm)
Voltage - Rated
25 V
Mounting Type
Lifetime @ Temp.
1000 Hrs @ 85°C