LGU2D331MELY is available for purchase but is not normally stocked.
Available Substitutes:
Direct
Nichicon
In Stock: 177
In Stock: 0
In Stock: 195
In Stock: 305
In Stock: 541
In Stock: 546
Cornell Dubilier Knowles
Cornell Dubilier Knowles
330 µF 200 V Aluminum Electrolytic Capacitors Radial, Can - Snap-In 3000 Hrs @ 105°C
Doctor Capacitor Episode Two: Terms
Doctor Capacitor Episode Three: Failure Modes
LGU2D331MELY
DigiKey Part Number
493-2689-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
LGU2D331MELY
Description
CAP ALUM 330UF 20% 200V SNAP TH
Detailed Description
EDA/CAD Models
LGU2D331MELY Models
Ripple Current @ Low Frequency
1.2 A @ 120 Hz
Ripple Current @ High Frequency
1.8 A @ 50 kHz
Lead Spacing
0.394" (10.00mm)
Capacitance
Size / Dimension
0.787" Dia (20.00mm)
Tolerance
±20%
Height - Seated (Max)
1.378" (35.00mm)
Voltage - Rated
200 V
Mounting Type
Lifetime @ Temp.
3000 Hrs @ 105°C
Operating Temperature
-40°C ~ 105°C