LGU2A821MELA is out of stock and can be placed on backorder.
Nichicon
In Stock: 149
Datasheet
Parametric Equivalent
In Stock: 0
Cornell Dubilier Knowles
Parametric Equivalent
Rubycon
Rubycon
Cornell Dubilier Knowles
In Stock: 103
820 µF 100 V Aluminum Electrolytic Capacitors Radial, Can - Snap-In 3000 Hrs @ 105°C
Doctor Capacitor Episode Two: Terms
Doctor Capacitor Episode Three: Failure Modes
LGU2A821MELA
DigiKey Part Number
493-8471-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
LGU2A821MELA
Description
CAP ALUM 820UF 20% 100V SNAP TH
Detailed Description
EDA/CAD Models
LGU2A821MELA Models
Ripple Current @ Low Frequency
1.35 A @ 120 Hz
Ripple Current @ High Frequency
1.5525 A @ 50 kHz
Lead Spacing
0.394" (10.00mm)
Capacitance
Size / Dimension
0.984" Dia (25.00mm)
Tolerance
±20%
Height - Seated (Max)
1.063" (27.00mm)
Voltage - Rated
100 V
Mounting Type
Lifetime @ Temp.
3000 Hrs @ 105°C
Operating Temperature
-40°C ~ 105°C