LAR2G561MELC40
DigiKey Part Number
493-8062-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
LAR2G561MELC40
Description
CAP ALUM 560UF 20% 400V SNAP TH
Detailed Description
560 µF 400 V Aluminum Electrolytic Capacitors Radial, Can - Snap-In 2000 Hrs @ 105°C
EDA/CAD Models
LAR2G561MELC40 Models
Ripple Current @ Low Frequency
1.9 A @ 120 Hz
Ripple Current @ High Frequency
2.185 A @ 50 kHz
Lead Spacing
0.394" (10.00mm)
Capacitance
Size / Dimension
1.378" Dia (35.00mm)
Tolerance
±20%
Height - Seated (Max)
1.575" (40.00mm)
Voltage - Rated
400 V
Mounting Type
Lifetime @ Temp.
2000 Hrs @ 105°C
Operating Temperature
-25°C ~ 105°C