GXC1V331MCW1GS
DigiKey Part Number
GXC1V331MCW1GTR-ND - Tape & Reel (TR)
493-GXC1V331MCW1GSCT-ND - Cut Tape (CT)
493-GXC1V331MCW1GSDKR-ND - Digi-Reel®
Manufacturer
Manufacturer Product Number
GXC1V331MCW1GS
Description
CAP ALUMHYB 330UF 20% 35V SMD
Manufacturer Standard Lead Time
20 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
330 µF 35 V Aluminum - Polymer Capacitors Radial, Can - SMD 15mOhm 4000 Hrs @ 135°C
Operating Temperature
-55°C ~ 135°C
Features
Anti-Vibration
Ripple Current @ Low Frequency
750 mA @ 120 Hz
Ripple Current @ High Frequency
5 A @ 100 kHz
Capacitance
330 µF
Size / Dimension
0.394" Dia (10.00mm)
Tolerance
±20%
Height - Seated (Max)
0.512" (13.00mm)
Voltage - Rated
35 V
Surface Mount Land Size
0.406" L x 0.406" W (10.30mm x 10.30mm)
ESR (Equivalent Series Resistance)
15mOhm
Lifetime @ Temp.
4000 Hrs @ 135°C