SMCJ30CA
DigiKey Part Number
3372-SMCJ30CATR-ND - Tape & Reel (TR)
Manufacturer
MDD
Manufacturer Product Number
SMCJ30CA
Description
TVS DIODE 30VWM 48.4VC DO214AB
Customer Reference
Detailed Description
48.4V Clamp 31A Ipp Tvs Diode Surface Mount DO-214AB (SMC)
Category
Current - Peak Pulse (10/1000µs)
31A
Mfr
Power - Peak Pulse
1500W (1.5kW)
Series
Power Line Protection
No
Packaging
Tape & Reel (TR)
Applications
General Purpose
Part Status
Active
Operating Temperature
-50°C ~ 150°C (TJ)
Type
Zener
Mounting Type
Surface Mount
Voltage - Reverse Standoff (Typ)
30V
Package / Case
DO-214AB, SMC
Voltage - Breakdown (Min)
33.3V
Supplier Device Package
Voltage - Clamping (Max) @ Ipp
48.4V