RDE5C1H1R0C0S1H03A is out of stock and can be placed on backorder.
Available Substitutes:
Direct
Murata Electronics
In Stock: 2.813
Datasheet
Upgrade
Murata Electronics
In Stock: 0
Datasheet
Upgrade
Similar
Direct
TDK
In Stock: 790
KYOCERA AVX
KYOCERA AVX
Similar
TDK
In Stock: 410
1 pF ±0.25pF 50V Ceramic Capacitor C0G, NP0 Radial
RDE5C1H1R0C0S1H03A
DigiKey Part Number
490-8991-1-ND - Cut Tape (CT)
490-8991-3-ND - Tape & Box (TB)
Manufacturer
Manufacturer Product Number
RDE5C1H1R0C0S1H03A
Description
CAP CER 1PF 50V C0G/NP0 RADIAL
Detailed Description
EDA/CAD Models
RDE5C1H1R0C0S1H03A Models
Operating Temperature
-55°C ~ 125°C
Packaging
Cut Tape (CT)
Tape & Box (TB)
Size / Dimension
0.197" L x 0.098" W (5.00mm x 2.50mm)
Capacitance
Height - Seated (Max)
0.236" (6.00mm)
Tolerance
±0.25pF
Lead Spacing
0.098" (2.50mm)