RDE5C1H121J0S1H03A is available for purchase but is not normally stocked.
Available Substitutes:
Direct
Murata Electronics
In Stock: 980
Datasheet
Upgrade
Murata Electronics
In Stock: 0
Datasheet
Upgrade
In Stock: 1.955
Similar
In Stock: 295
Similar
Direct
TDK
Vishay Beyschlag/Draloric/BC Components
KEMET
TDK
In Stock: 212
KYOCERA AVX
120 pF ±5% 50V Ceramic Capacitor C0G, NP0 Radial
RDE5C1H121J0S1H03A
DigiKey Part Number
490-8969-1-ND - Cut Tape (CT)
490-8969-3-ND - Tape & Box (TB)
Manufacturer
Manufacturer Product Number
RDE5C1H121J0S1H03A
Description
CAP CER 120PF 50V C0G/NP0 RADIAL
Manufacturer Standard Lead Time
17 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
EDA/CAD Models
RDE5C1H121J0S1H03A Models
Operating Temperature
-55°C ~ 125°C
Mfr
Applications
Series
Mounting Type
Packaging
Cut Tape (CT)
Tape & Box (TB)
Package / Case
Radial
Part Status
Active
Size / Dimension
0.197" L x 0.098" W (5.00mm x 2.50mm)
Capacitance
Height - Seated (Max)
0.236" (6.00mm)
Tolerance
±5%
Lead Spacing
0.098" (2.50mm)