RCE5C1H561J0A2H03B is available for purchase but is not normally stocked.
Available Substitutes:
Direct
Murata Electronics
In Stock: 0
Datasheet
Upgrade
Murata Electronics
In Stock: 0
Datasheet
Upgrade
Similar
Similar
In Stock: 966
560 pF ±5% 50V Ceramic Capacitor C0G, NP0 Radial
RCE5C1H561J0A2H03B
DigiKey Part Number
490-12853-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
RCE5C1H561J0A2H03B
Description
CAP CER 560PF 50V NP0 RADIAL
Detailed Description
EDA/CAD Models
RCE5C1H561J0A2H03B Models
Packaging
Bulk
Size / Dimension
0.142" L x 0.098" W (3.60mm x 2.50mm)
Capacitance
Height - Seated (Max)
0.138" (3.50mm)
Tolerance
±5%
Lead Spacing
0.098" (2.50mm)
Operating Temperature
-55°C ~ 125°C