RCE5C1H2R0C0M1H03A
DigiKey Part Number
490-7367-1-ND - Cut Tape (CT)
490-7367-3-ND - Tape & Box (TB)
Manufacturer
Manufacturer Product Number
RCE5C1H2R0C0M1H03A
Description
CAP CER 2PF 50V C0G/NP0 RADIAL
Manufacturer Standard Lead Time
17 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
2 pF ±0.25pF 50V Ceramic Capacitor C0G, NP0 Radial
Datasheet
 Datasheet
EDA/CAD Models
RCE5C1H2R0C0M1H03A Models
Category
Ratings
AEC-Q200
Mfr
Applications
Series
Mounting Type
Packaging
Cut Tape (CT)
Tape & Box (TB)
Package / Case
Radial
Part Status
Active
Size / Dimension
0.142" L x 0.098" W (3.60mm x 2.50mm)
Capacitance
Height - Seated (Max)
0.138" (3.50mm)
Tolerance
±0.25pF
Lead Spacing
0.197" (5.00mm)
Voltage - Rated
Lead Style
Formed Leads
Temperature Coefficient
Base Product Number
Operating Temperature
-55°C ~ 125°C