LQW18AN7N5C8ZD
DigiKey Part Number
490-15744-2-ND - Tape & Reel (TR)
490-15744-1-ND - Cut Tape (CT)
490-15744-6-ND - Digi-Reel®
Manufacturer
Manufacturer Product Number
LQW18AN7N5C8ZD
Description
FIXED IND 7.5NH 1.5A 48 MOHM SMD
Manufacturer Standard Lead Time
33 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
7.5 nH Unshielded Drum Core, Wirewound Inductor 1.5 A 48mOhm Max 0603 (1608 Metric)
Datasheet
 Datasheet
EDA/CAD Models
LQW18AN7N5C8ZD Models
Category
DC Resistance (DCR)
48mOhm Max
Mfr
Q @ Freq
35 @ 250MHz
Series
Frequency - Self Resonant
7GHz
Packaging
Tape & Reel (TR)
Cut Tape (CT)
Digi-Reel®
Ratings
AEC-Q200
Part Status
Active
Operating Temperature
-55°C ~ 125°C
Type
Drum Core, Wirewound
Inductance Frequency - Test
100 MHz
Material - Core
Mounting Type
Surface Mount
Inductance
Package / Case
0603 (1608 Metric)
Tolerance
±0.2nH
Size / Dimension
0.065" L x 0.039" W (1.65mm x 0.99mm)
Current Rating (Amps)
Height - Seated (Max)
0.039" (1.00mm)