LQW15AN6N1D1ZD
DigiKey Part Number
490-LQW15AN6N1D1ZDTR-ND - Tape & Reel (TR)
Manufacturer
Manufacturer Product Number
LQW15AN6N1D1ZD
Description
FIXED IND 6.1NH 760MA 56 MOHM
Detailed Description
6.1 nH Unshielded Wirewound Inductor 760 mA 56mOhm Max 0402 (1005 Metric)
EDA/CAD Models
LQW15AN6N1D1ZD Models
Category
DC Resistance (DCR)
56mOhm Max
Mfr
Q @ Freq
30 @ 250MHz
Series
Frequency - Self Resonant
7.7GHz
Operating Temperature
-55°C ~ 125°C
Inductance Frequency - Test
100 MHz
Tolerance
±0.5nH
Size / Dimension
0.039" L x 0.024" W (1.00mm x 0.60mm)
Current Rating (Amps)
Height - Seated (Max)
0.024" (0.60mm)