LQP03TN3N8CZ2D
DigiKey Part Number
490-LQP03TN3N8CZ2DTR-ND - Tape & Reel (TR)
Manufacturer
Manufacturer Product Number
LQP03TN3N8CZ2D
Description
FIXED IND 3.8NH 400MA 300 MOHM
Manufacturer Standard Lead Time
15 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
3.8 nH Unshielded Inductor 400 mA 300mOhm Max 0201 (0603 Metric)
Datasheet
 Datasheet
EDA/CAD Models
LQP03TN3N8CZ2D Models
Category
Frequency - Self Resonant
6GHz
Mfr
Ratings
AEC-Q200
Packaging
Tape & Reel (TR)
Operating Temperature
-55°C ~ 125°C
Part Status
Active
Inductance Frequency - Test
500 MHz
Inductance
Mounting Type
Surface Mount
Tolerance
±0.2nH
Package / Case
0201 (0603 Metric)
Current Rating (Amps)
Supplier Device Package
0201 (0603 Metric)
Shielding
Unshielded
Size / Dimension
0.024" L x 0.012" W (0.60mm x 0.30mm)
DC Resistance (DCR)
300mOhm Max
Height - Seated (Max)
0.013" (0.33mm)
Q @ Freq
14 @ 500MHz