LQP02TQ1N8C02D
DigiKey Part Number
LQP02TQ1N8C02D-ND - Tape & Reel (TR)
Manufacturer
Manufacturer Product Number
LQP02TQ1N8C02D
Description
FIXED IND 1.8NH 380MA 300 MOHM
Manufacturer Standard Lead Time
17 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
1.8 nH Unshielded Thick Film Inductor 380 mA 300mOhm Max 01005 (0402 Metric)
EDA/CAD Models
LQP02TQ1N8C02D Models
Category
DC Resistance (DCR)
300mOhm Max
Mfr
Q @ Freq
10 @ 500MHz
Series
Frequency - Self Resonant
15GHz
Operating Temperature
-55°C ~ 125°C
Inductance Frequency - Test
500 MHz
Package / Case
01005 (0402 Metric)
Inductance
Supplier Device Package
01005 (0402 Metric)
Tolerance
±0.2nH
Size / Dimension
0.016" L x 0.008" W (0.40mm x 0.20mm)
Current Rating (Amps)
Height - Seated (Max)
0.009" (0.23mm)