LQP02TQ1N1C02D
DigiKey Part Number
LQP02TQ1N1C02D-ND - Tape & Reel (TR)
Manufacturer
Manufacturer Product Number
LQP02TQ1N1C02D
Description
FIXED IND 1.1NH 570MA 200 MOHM
Detailed Description
1.1 nH Unshielded Thick Film Inductor 570 mA 200mOhm Max 01005 (0402 Metric)
EDA/CAD Models
LQP02TQ1N1C02D Models
Category
DC Resistance (DCR)
200mOhm Max
Mfr
Q @ Freq
10 @ 500MHz
Series
Frequency - Self Resonant
16.6GHz
Operating Temperature
-55°C ~ 125°C
Inductance Frequency - Test
500 MHz
Tolerance
±0.2nH
Size / Dimension
0.016" L x 0.008" W (0.40mm x 0.20mm)
Current Rating (Amps)
Height - Seated (Max)
0.009" (0.23mm)