LQP02TN18NH02L
DigiKey Part Number
490-LQP02TN18NH02LTR-ND - Tape & Reel (TR)
Manufacturer
Manufacturer Product Number
LQP02TN18NH02L
Description
FIXED IND 18NH 140MA 3.5 OHM SMD
Manufacturer Standard Lead Time
15 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
18 nH Unshielded Thin Film Inductor 140 mA 3.5Ohm Max 01005 (0402 Metric)
Datasheet
 Datasheet
EDA/CAD Models
LQP02TN18NH02L Models
Category
DC Resistance (DCR)
3.5Ohm Max
Mfr
Q @ Freq
7 @ 500MHz
Series
Frequency - Self Resonant
2.5GHz
Packaging
Tape & Reel (TR)
Operating Temperature
-55°C ~ 125°C
Part Status
Active
Inductance Frequency - Test
500 MHz
Type
Thin Film
Mounting Type
Surface Mount
Inductance
Package / Case
01005 (0402 Metric)
Tolerance
±3%
Supplier Device Package
1005
Current Rating (Amps)
Size / Dimension
0.016" L x 0.008" W (0.40mm x 0.20mm)
Shielding
Unshielded
Height - Seated (Max)
0.009" (0.22mm)