LQP02HQ2N8C02E
DigiKey Part Number
LQP02HQ2N8C02E-ND - Tape & Reel (TR)
Manufacturer
Manufacturer Product Number
LQP02HQ2N8C02E
Description
FIXED IND 2.8NH 450MA 200 MOHM
Manufacturer Standard Lead Time
17 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
2.8 nH Unshielded Thick Film Inductor 450 mA 200mOhm Max 01005 (0402 Metric)
Datasheet
 Datasheet
EDA/CAD Models
LQP02HQ2N8C02E Models
Category
DC Resistance (DCR)
200mOhm Max
Mfr
Q @ Freq
14 @ 500MHz
Series
Frequency - Self Resonant
8.8GHz
Packaging
Tape & Reel (TR)
Operating Temperature
-55°C ~ 125°C
Part Status
Active
Inductance Frequency - Test
500 MHz
Type
Thick Film
Mounting Type
Surface Mount
Material - Core
Package / Case
01005 (0402 Metric)
Inductance
Supplier Device Package
01005 (0402 Metric)
Tolerance
±0.2nH
Size / Dimension
0.016" L x 0.008" W (0.40mm x 0.20mm)
Current Rating (Amps)
Height - Seated (Max)
0.013" (0.32mm)