LQH43PN4R7M26L
DigiKey Part Number
490-LQH43PN4R7M26LTR-ND - Tape & Reel (TR)
490-LQH43PN4R7M26LCT-ND - Cut Tape (CT)
490-LQH43PN4R7M26LDKR-ND - Digi-Reel®
Manufacturer
Manufacturer Product Number
LQH43PN4R7M26L
Description
FIXED IND 4.7UH 1.6A 90 MOHM SMD
Detailed Description
4.7 µH Shielded Drum Core, Wirewound Inductor 1.6 A 90mOhm Max 1812 (4532 Metric)
EDA/CAD Models
LQH43PN4R7M26L Models
Category
Shielding
Shielded
Mfr
DC Resistance (DCR)
90mOhm Max
Series
Frequency - Self Resonant
35MHz
Operating Temperature
-40°C ~ 85°C
Inductance Frequency - Test
1 MHz
Tolerance
±20%
Size / Dimension
0.177" L x 0.126" W (4.50mm x 3.20mm)
Current Rating (Amps)
Height - Seated (Max)
0.110" (2.80mm)
Current - Saturation (Isat)
1.4A