LQH43MN102J03L
DigiKey Part Number
490-LQH43MN102J03LTR-ND - Tape & Reel (TR)
490-LQH43MN102J03LCT-ND - Cut Tape (CT)
490-LQH43MN102J03LDKR-ND - Digi-Reel®
Manufacturer
Manufacturer Product Number
LQH43MN102J03L
Description
FIXED IND 1MH 50MA 25 OHM SMD
Manufacturer Standard Lead Time
25 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
1 mH Unshielded Drum Core, Wirewound Inductor 50 mA 25Ohm Max 1812 (4532 Metric)
Datasheet
 Datasheet
EDA/CAD Models
LQH43MN102J03L Models
Category
DC Resistance (DCR)
25Ohm Max
Mfr
Q @ Freq
40 @ 252kHz
Series
Frequency - Self Resonant
2MHz
Packaging
Tape & Reel (TR)
Cut Tape (CT)
Digi-Reel®
Operating Temperature
-40°C ~ 85°C
Part Status
Active
Inductance Frequency - Test
1 kHz
Type
Drum Core, Wirewound
Mounting Type
Surface Mount
Material - Core
Package / Case
1812 (4532 Metric)
Inductance
Supplier Device Package
1812
Tolerance
±5%
Size / Dimension
0.177" L x 0.126" W (4.50mm x 3.20mm)
Current Rating (Amps)
Height - Seated (Max)
0.110" (2.80mm)