LQH2HPZ150MJRL
DigiKey Part Number
490-LQH2HPZ150MJRLTR-ND - Tape & Reel (TR)
490-LQH2HPZ150MJRLCT-ND - Cut Tape (CT)
490-LQH2HPZ150MJRLDKR-ND - Digi-Reel®
Manufacturer
Manufacturer Product Number
LQH2HPZ150MJRL
Description
FIXED IND 15UH 710MA 660 MOHM
Manufacturer Standard Lead Time
17 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
15 µH Shielded Drum Core, Wirewound Inductor 710 mA 660mOhm Max 1008 (2520 Metric)
Datasheet
 Datasheet
EDA/CAD Models
LQH2HPZ150MJRL Models
Product Attributes
Filter Similar Products
Category
DC Resistance (DCR)
660mOhm Max
Mfr
Frequency - Self Resonant
20MHz
Series
Ratings
AEC-Q200
Packaging
Tape & Reel (TR)
Cut Tape (CT)
Digi-Reel®
Operating Temperature
-40°C ~ 105°C
Part Status
Active
Inductance Frequency - Test
1 MHz
Type
Drum Core, Wirewound
Mounting Type
Surface Mount
Material - Core
Package / Case
1008 (2520 Metric)
Inductance
Supplier Device Package
1008 (2520 Metric)
Tolerance
±20%
Size / Dimension
0.098" L x 0.079" W (2.50mm x 2.00mm)
Current Rating (Amps)
Height - Seated (Max)
0.039" (1.00mm)
Current - Saturation (Isat)
690mA