LQG18HN68NJ00D
DigiKey Part Number
490-6584-2-ND - Tape & Reel (TR)
490-6584-1-ND - Cut Tape (CT)
490-6584-6-ND - Digi-Reel®
Manufacturer
Manufacturer Product Number
LQG18HN68NJ00D
Description
FIXED IND 68NH 400MA 800 MOHM
Manufacturer Standard Lead Time
16 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
68 nH Unshielded Multilayer Inductor 400 mA 800mOhm Max 0603 (1608 Metric)
Datasheet
 Datasheet
EDA/CAD Models
LQG18HN68NJ00D Models
Category
DC Resistance (DCR)
800mOhm Max
Mfr
Q @ Freq
12 @ 100MHz
Series
Frequency - Self Resonant
1GHz
Packaging
Tape & Reel (TR)
Cut Tape (CT)
Digi-Reel®
Operating Temperature
-40°C ~ 85°C
Part Status
Active
Inductance Frequency - Test
100 MHz
Type
Multilayer
Mounting Type
Surface Mount
Material - Core
Package / Case
0603 (1608 Metric)
Inductance
Supplier Device Package
0603 (1608 Metric)
Tolerance
±5%
Size / Dimension
0.063" L x 0.031" W (1.60mm x 0.80mm)
Current Rating (Amps)
Height - Seated (Max)
0.037" (0.95mm)