LQG15WH12NG02D
DigiKey Part Number
490-LQG15WH12NG02DTR-ND - Tape & Reel (TR)
490-LQG15WH12NG02DCT-ND - Cut Tape (CT)
490-LQG15WH12NG02DDKR-ND - Digi-Reel®
Manufacturer
Manufacturer Product Number
LQG15WH12NG02D
Description
FIXED IND 12NH 450MA 240 MOHM
Manufacturer Standard Lead Time
21 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
12 nH Unshielded Multilayer Inductor 450 mA 240mOhm Max 0402 (1005 Metric)
Datasheet
 Datasheet
EDA/CAD Models
LQG15WH12NG02D Models
Category
DC Resistance (DCR)
240mOhm Max
Mfr
Q @ Freq
23 @ 250MHz
Series
Frequency - Self Resonant
2.8GHz
Packaging
Tape & Reel (TR)
Cut Tape (CT)
Digi-Reel®
Ratings
AEC-Q200
Part Status
Active
Operating Temperature
-55°C ~ 125°C
Type
Multilayer
Inductance Frequency - Test
100 MHz
Material - Core
Mounting Type
Surface Mount
Inductance
Package / Case
0402 (1005 Metric)
Tolerance
±2%
Supplier Device Package
0402
Current Rating (Amps)
Size / Dimension
0.039" L x 0.020" W (1.00mm x 0.50mm)
Shielding
Unshielded
Height - Seated (Max)
0.022" (0.55mm)