GRM31CR61C475KA88L is available for purchase but is not normally stocked.
Available Substitutes:
Similar
Murata Electronics
In Stock: 262.829
Datasheet
4.7 µF ±10% 16V Ceramic Capacitor X5R 1206 (3216 Metric)
GRM31CR61C475KA88L
DigiKey Part Number
490-GRM31CR61C475KA88LTR-ND - Tape & Reel (TR)
Manufacturer
Manufacturer Product Number
GRM31CR61C475KA88L
Description
CAP CER MLCC
Customer Reference
Detailed Description
Datasheet
EDA/CAD Models
GRM31CR61C475KA88L Models
Operating Temperature
-55°C ~ 85°C
Part Status
Not For New Designs
Size / Dimension
0.126" L x 0.063" W (3.20mm x 1.60mm)
Tolerance
±10%
Thickness (Max)
0.071" (1.80mm)