GRM21BR70J106ME76K is Obsolete and no longer manufactured.
Available Substitutes:
Direct
Murata Electronics
In Stock: 133.217
Datasheet
Direct
KYOCERA AVX
In Stock: 6.078
Datasheet
Taiyo Yuden
10 µF ±20% 6.3V Ceramic Capacitor X7R 0805 (2012 Metric)
GRM21BR70J106ME76K
DigiKey Part Number
GRM21BR70J106ME76K-ND - Tape & Reel (TR)
Manufacturer
Manufacturer Product Number
GRM21BR70J106ME76K
Description
CAP CER 10UF 6.3V X7R 0805
Customer Reference
Detailed Description
EDA/CAD Models
GRM21BR70J106ME76K Models
Operating Temperature
-55°C ~ 125°C
Part Status
Obsolete
Size / Dimension
0.079" L x 0.049" W (2.00mm x 1.25mm)
Tolerance
±20%
Thickness (Max)
0.055" (1.40mm)