GRM21BR61A475KA73K is Obsolete and no longer manufactured.
Available Substitutes:
Direct
Murata Electronics
In Stock: 183.071
Datasheet
Direct
Murata Electronics
In Stock: 13.254
Datasheet
Upgrade
KYOCERA AVX
KEMET
TDK
TDK
YAGEO
Samsung Electro-Mechanics
Samsung Electro-Mechanics
Taiyo Yuden
Taiyo Yuden
4.7 µF ±10% 10V Ceramic Capacitor X5R 0805 (2012 Metric)
GRM21BR61A475KA73K
DigiKey Part Number
GRM21BR61A475KA73K-ND - Tape & Reel (TR)
Manufacturer
Manufacturer Product Number
GRM21BR61A475KA73K
Description
CAP CER 4.7UF 10V X5R 0805
Customer Reference
Detailed Description
EDA/CAD Models
GRM21BR61A475KA73K Models
Operating Temperature
-55°C ~ 85°C
Part Status
Obsolete
Size / Dimension
0.079" L x 0.049" W (2.00mm x 1.25mm)
Tolerance
±10%
Thickness (Max)
0.053" (1.35mm)