GRM21BF51H105ZA12L is Discontinued and no longer carried by DigiKey.
Available Substitutes:
Direct
KYOCERA AVX
In Stock: 16.459
Datasheet
Direct
Samsung Electro-Mechanics
In Stock: 358.184
Datasheet
Samsung Electro-Mechanics
1 µF -20%, +80% 50V Ceramic Capacitor Y5V (F) 0805 (2012 Metric)
GRM21BF51H105ZA12L
DigiKey Part Number
490-3903-2-ND - Tape & Reel (TR)
490-3903-1-ND - Cut Tape (CT)
Manufacturer
Manufacturer Product Number
GRM21BF51H105ZA12L
Description
CAP CER 1UF 50V Y5V 0805
Customer Reference
Detailed Description
EDA/CAD Models
GRM21BF51H105ZA12L Models
Operating Temperature
-30°C ~ 85°C
Tape & Reel (TR)
Cut Tape (CT)
Mounting Type
Part Status
Discontinued at DigiKey
Size / Dimension
0.079" L x 0.049" W (2.00mm x 1.25mm)
Tolerance
-20%, +80%
Thickness (Max)
0.053" (1.35mm)