GRM2196P2A100JZ01D is Obsolete and no longer manufactured.
Available Substitutes:
Similar
Murata Electronics
In Stock: 4.385
Datasheet
Similar
KYOCERA AVX
In Stock: 0
Datasheet
KEMET
KEMET
KYOCERA AVX
In Stock: 382
10 pF ±5% 100V Ceramic Capacitor P2H 0805 (2012 Metric)
GRM2196P2A100JZ01D
DigiKey Part Number
GRM2196P2A100JZ01D-ND - Tape & Reel (TR)
Manufacturer
Manufacturer Product Number
GRM2196P2A100JZ01D
Description
CAP CER 10PF 100V P2H 0805
Customer Reference
Detailed Description
EDA/CAD Models
GRM2196P2A100JZ01D Models
Operating Temperature
-55°C ~ 125°C
Part Status
Obsolete
Size / Dimension
0.079" L x 0.049" W (2.00mm x 1.25mm)
Tolerance
±5%
Thickness (Max)
0.037" (0.95mm)