GRM188F51A475ZE20D is Obsolete and no longer manufactured.
Available Substitutes:
Direct
Murata Electronics
In Stock: 8.520
Datasheet
Similar
KEMET
In Stock: 155.819
Datasheet
4.7 µF -20%, +80% 10V Ceramic Capacitor Y5V (F) 0603 (1608 Metric)
GRM188F51A475ZE20D
DigiKey Part Number
490-3302-2-ND - Tape & Reel (TR)
Manufacturer
Manufacturer Product Number
GRM188F51A475ZE20D
Description
CAP CER 4.7UF 10V Y5V 0603
Customer Reference
Detailed Description
EDA/CAD Models
GRM188F51A475ZE20D Models
Operating Temperature
-30°C ~ 85°C
Part Status
Obsolete
Size / Dimension
0.063" L x 0.031" W (1.60mm x 0.80mm)
Tolerance
-20%, +80%
Thickness (Max)
0.035" (0.90mm)