GRM1886T1H240JD01D is Obsolete and no longer manufactured.
Available Substitutes:
Similar
Murata Electronics
In Stock: 5.669
Datasheet
Similar
Murata Electronics
In Stock: 10.130
Datasheet
KYOCERA AVX
KYOCERA AVX
KEMET
KEMET
24 pF ±5% 50V Ceramic Capacitor T2H 0603 (1608 Metric)
GRM1886T1H240JD01D
DigiKey Part Number
GRM1886T1H240JD01D-ND - Tape & Reel (TR)
Manufacturer
Manufacturer Product Number
GRM1886T1H240JD01D
Description
CAP CER 24PF 50V T2H 0603
Customer Reference
Detailed Description
EDA/CAD Models
GRM1886T1H240JD01D Models
Category
Temperature Coefficient
Mfr
Operating Temperature
-55°C ~ 125°C
Series
Applications
Packaging
Tape & Reel (TR)
Mounting Type
Part Status
Obsolete
Package / Case
0603 (1608 Metric)
Capacitance
Size / Dimension
0.063" L x 0.031" W (1.60mm x 0.80mm)
Tolerance
±5%
Thickness (Max)
0.035" (0.90mm)