GRM155C80E156ME01J is available for purchase but is not normally stocked.
Available Substitutes:
Parametric Equivalent
Murata Electronics
In Stock: 69.509
Datasheet
15 µF ±20% 2.5V Ceramic Capacitor X6S 0402 (1005 Metric)
GRM155C80E156ME01J
DigiKey Part Number
490-GRM155C80E156ME01JTR-ND - Tape & Reel (TR)
Manufacturer
Manufacturer Product Number
GRM155C80E156ME01J
Description
CAP CER 15UF 2.5V X6S 0402
Manufacturer Standard Lead Time
19 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
Datasheet
EDA/CAD Models
GRM155C80E156ME01J Models
Operating Temperature
-55°C ~ 105°C
Part Status
Active
Size / Dimension
0.039" L x 0.020" W (1.00mm x 0.50mm)
Tolerance
±20%
Thickness (Max)
0.020" (0.50mm)