GRM1555C1H5R2DA01D is available for purchase but is not normally stocked.
Available Substitutes:
Similar
Murata Electronics
In Stock: 0
Datasheet
Direct
KEMET
In Stock: 7.610
Datasheet
5.2 pF ±0.5pF 50V Ceramic Capacitor C0G, NP0 0402 (1005 Metric)
GRM1555C1H5R2DA01D
DigiKey Part Number
GRM1555C1H5R2DA01D-ND - Tape & Reel (TR)
Manufacturer
Manufacturer Product Number
GRM1555C1H5R2DA01D
Description
CAP CER 5.2PF 50V C0G/NP0 0402
Customer Reference
Detailed Description
EDA/CAD Models
GRM1555C1H5R2DA01D Models
Operating Temperature
-55°C ~ 125°C
Part Status
Not For New Designs
Size / Dimension
0.039" L x 0.020" W (1.00mm x 0.50mm)
Tolerance
±0.5pF
Thickness (Max)
0.022" (0.55mm)