GRM1535C1H100JDD5D is Obsolete and no longer manufactured.
Available Substitutes:
Direct
Murata Electronics
In Stock: 634.122
Datasheet
Direct
KEMET
In Stock: 461.233
Datasheet
YAGEO
Similar
KYOCERA AVX
Similar
Samsung Electro-Mechanics
Samsung Electro-Mechanics
KYOCERA AVX
Vishay Vitramon
10 pF ±5% 50V Ceramic Capacitor C0G, NP0 0402 (1005 Metric)
GRM1535C1H100JDD5D
DigiKey Part Number
490-6152-2-ND - Tape & Reel (TR)
Manufacturer
Manufacturer Product Number
GRM1535C1H100JDD5D
Description
CAP CER 10PF 50V C0G/NP0 0402
Customer Reference
Detailed Description
EDA/CAD Models
GRM1535C1H100JDD5D Models
Category
Temperature Coefficient
Mfr
Operating Temperature
-55°C ~ 125°C
Series
Applications
Packaging
Tape & Reel (TR)
Mounting Type
Part Status
Obsolete
Package / Case
0402 (1005 Metric)
Capacitance
Size / Dimension
0.039" L x 0.020" W (1.00mm x 0.50mm)
Tolerance
±5%
Thickness (Max)
0.013" (0.33mm)