GRM033D70J105ME01J is available for purchase but is not normally stocked.
Available Substitutes:
Parametric Equivalent
Murata Electronics
In Stock: 284
Datasheet
Parametric Equivalent
Murata Electronics
In Stock: 0
Datasheet
Samsung Electro-Mechanics
In Stock: 0
KYOCERA AVX
1 µF ±20% 6.3V Ceramic Capacitor X7T 0201 (0603 Metric)
GRM033D70J105ME01J
DigiKey Part Number
490-GRM033D70J105ME01JTR-ND - Tape & Reel (TR)
Manufacturer
Manufacturer Product Number
GRM033D70J105ME01J
Description
CAP CER 1UF 6.3V X7T 0201
Manufacturer Standard Lead Time
19 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
EDA/CAD Models
GRM033D70J105ME01J Models
Category
Temperature Coefficient
Mfr
Operating Temperature
-55°C ~ 125°C
Series
Applications
Packaging
Tape & Reel (TR)
Mounting Type
Part Status
Active
Package / Case
0201 (0603 Metric)
Capacitance
Size / Dimension
0.024" L x 0.012" W (0.60mm x 0.30mm)
Tolerance
±20%
Thickness (Max)
0.015" (0.39mm)