GRJ188R71C474KE11J is available for purchase but is not normally stocked.
Available Substitutes:
Parametric Equivalent
Murata Electronics
In Stock: 0
Datasheet
Parametric Equivalent
KEMET
In Stock: 17.338
Datasheet
0.47 µF ±10% 16V Ceramic Capacitor X7R 0603 (1608 Metric)
GRJ188R71C474KE11J
DigiKey Part Number
490-GRJ188R71C474KE11JTR-ND - Tape & Reel (TR)
Manufacturer
Manufacturer Product Number
GRJ188R71C474KE11J
Description
CAP CER MLCC
Customer Reference
Detailed Description
EDA/CAD Models
GRJ188R71C474KE11J Models
Operating Temperature
-55°C ~ 125°C
Mfr
Features
Soft Termination
Series
Applications
Packaging
Tape & Reel (TR)
Mounting Type
Part Status
Not For New Designs
Package / Case
0603 (1608 Metric)
Capacitance
Size / Dimension
0.063" L x 0.031" W (1.60mm x 0.80mm)
Tolerance
±10%
Thickness (Max)
0.035" (0.90mm)