GCM1885C2A272JE02J
DigiKey Part Number
490-GCM1885C2A272JE02JTR-ND - Tape & Reel (TR)
490-GCM1885C2A272JE02JCT-ND - Cut Tape (CT)
490-GCM1885C2A272JE02JDKR-ND - Digi-Reel®
Manufacturer
Manufacturer Product Number
GCM1885C2A272JE02J
Description
CAP CER 2700PF 100V C0G 0603
Detailed Description
2700 pF ±5% 100V Ceramic Capacitor C0G, NP0 0603 (1608 Metric)
Category
Temperature Coefficient
Mfr
Operating Temperature
-55°C ~ 125°C
Tape & Reel (TR)
Cut Tape (CT)
Digi-Reel®
Tolerance
±5%
Size / Dimension
0.063" L x 0.031" W (1.60mm x 0.80mm)
Voltage - Rated
Thickness (Max)
0.035" (0.90mm)