GCM155L8EH104KE07D is out of stock and can be placed on backorder.
Available Substitutes:
Parametric Equivalent
Murata Electronics
In Stock: 0
Datasheet
0.1 µF ±10% 50V Ceramic Capacitor X8L 0402 (1005 Metric)
GCM155L8EH104KE07D
DigiKey Part Number
490-GCM155L8EH104KE07DTR-ND - Tape & Reel (TR)
490-GCM155L8EH104KE07DCT-ND - Cut Tape (CT)
490-GCM155L8EH104KE07DDKR-ND - Digi-Reel®
Manufacturer
Manufacturer Product Number
GCM155L8EH104KE07D
Description
CAP CER 0.1UF 50V X8L 0402
Detailed Description
Datasheet
EDA/CAD Models
GCM155L8EH104KE07D Models
Operating Temperature
-55°C ~ 150°C
Tape & Reel (TR)
Cut Tape (CT)
Digi-Reel®
Size / Dimension
0.039" L x 0.020" W (1.00mm x 0.50mm)
Tolerance
±10%
Thickness (Max)
0.022" (0.55mm)