GCJ31MR71H474KA01K is available for purchase but is not normally stocked.
Available Substitutes:
Parametric Equivalent
Murata Electronics
In Stock: 2.784
Datasheet
0.47 µF ±10% 50V Ceramic Capacitor X7R 1206 (3216 Metric)
GCJ31MR71H474KA01K
DigiKey Part Number
490-GCJ31MR71H474KA01KTR-ND - Tape & Reel (TR)
Manufacturer
Manufacturer Product Number
GCJ31MR71H474KA01K
Description
CAP CER
Detailed Description
Datasheet
EDA/CAD Models
GCJ31MR71H474KA01K Models
Operating Temperature
-55°C ~ 125°C
Tolerance
±10%
Size / Dimension
0.126" L x 0.063" W (3.20mm x 1.60mm)
Voltage - Rated
Thickness (Max)
0.053" (1.35mm)