GCD188R71H183KA01J is available for purchase but is not normally stocked.
Available Substitutes:
Parametric Equivalent
Murata Electronics
In Stock: 0
Datasheet
Parametric Equivalent
Murata Electronics
In Stock: 0
Datasheet
YAGEO
KEMET
KEMET
0.018 µF ±10% 50V Ceramic Capacitor X7R 0603 (1608 Metric)
GCD188R71H183KA01J
DigiKey Part Number
490-GCD188R71H183KA01JTR-ND - Tape & Reel (TR)
Manufacturer
Manufacturer Product Number
GCD188R71H183KA01J
Description
CAP CER
Manufacturer Standard Lead Time
25 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
EDA/CAD Models
GCD188R71H183KA01J Models
Operating Temperature
-55°C ~ 125°C
Mfr
Ratings
AEC-Q200
Series
Applications
Packaging
Tape & Reel (TR)
Mounting Type
Part Status
Active
Package / Case
0603 (1608 Metric)
Capacitance
Size / Dimension
0.063" L x 0.031" W (1.60mm x 0.80mm)
Tolerance
±10%
Thickness (Max)
0.035" (0.90mm)