GC355DD7LP474KX18L
DigiKey Part Number
490-GC355DD7LP474KX18LTR-ND - Tape & Reel (TR)
490-GC355DD7LP474KX18LCT-ND - Cut Tape (CT)
490-GC355DD7LP474KX18LDKR-ND - Digi-Reel®
Manufacturer
Manufacturer Product Number
GC355DD7LP474KX18L
Description
CAP CER 0.47UF 450V X7T 2220
Manufacturer Standard Lead Time
23 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
0.47 µF ±10% 450V Ceramic Capacitor X7T 2220 (5750 Metric)
Operating Temperature
-55°C ~ 125°C
Mfr
Ratings
AEC-Q200
Series
Applications
Packaging
Tape & Reel (TR)
Cut Tape (CT)
Digi-Reel®
Mounting Type
Part Status
Active
Package / Case
2220 (5750 Metric)
Capacitance
Size / Dimension
0.224" L x 0.197" W (5.70mm x 5.00mm)
Tolerance
±10%
Thickness (Max)
0.079" (2.00mm)