DE2E3SA222MN3AX02F
DigiKey Part Number
490-16242-1-ND - Cut Tape (CT)
490-16242-3-ND - Tape & Box (TB)
Manufacturer
Manufacturer Product Number
DE2E3SA222MN3AX02F
Description
CAP CER 2200PF 300V RADIAL
Manufacturer Standard Lead Time
17 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
2200 pF ±20% 300VAC Ceramic Capacitor E Radial, Disc
Datasheet
 Datasheet
EDA/CAD Models
DE2E3SA222MN3AX02F Models
Category
Features
Safety Series X1Y2
Mfr
Ratings
X1, Y2
Series
Applications
Packaging
Cut Tape (CT)
Tape & Box (TB)
Mounting Type
Part Status
Active
Package / Case
Radial, Disc
Capacitance
Size / Dimension
0.315" Dia (8.00mm)
Tolerance
±20%
Height - Seated (Max)
0.433" (11.00mm)
Voltage - Rated
Lead Spacing
0.295" (7.50mm)
Temperature Coefficient
Lead Style
Straight
Operating Temperature
-40°C ~ 125°C