1274AS-H-3R3N=P3
DigiKey Part Number
490-10852-2-ND - Tape & Reel (TR)
490-10852-1-ND - Cut Tape (CT)
490-10852-6-ND - Digi-Reel®
Manufacturer
Manufacturer Product Number
1274AS-H-3R3N=P3
Description
FIXED IND 3.3UH 7.4A 11.4 MOHM
Manufacturer Standard Lead Time
21 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
3.3 µH Shielded Drum Core, Wirewound Inductor 7.4 A 11.4mOhm Max Nonstandard
Datasheet
 Datasheet
EDA/CAD Models
1274AS-H-3R3N=P3 Models
Category
Current - Saturation (Isat)
10.8A
Mfr
Shielding
Shielded
Series
DC Resistance (DCR)
11.4mOhm Max
Packaging
Tape & Reel (TR)
Cut Tape (CT)
Digi-Reel®
Inductance Frequency - Test
100 kHz
Part Status
Active
Mounting Type
Surface Mount
Type
Drum Core, Wirewound
Package / Case
Nonstandard
Material - Core
Size / Dimension
0.394" L x 0.394" W (10.00mm x 10.00mm)
Inductance
Height - Seated (Max)
0.197" (5.00mm)
Tolerance
±30%