1269AS-H-6R8M=P2
DigiKey Part Number
490-10578-2-ND - Tape & Reel (TR)
490-10578-1-ND - Cut Tape (CT)
490-10578-6-ND - Digi-Reel®
Manufacturer
Manufacturer Product Number
1269AS-H-6R8M=P2
Description
FIXED IND 6.8UH 1.1A 516 MOHM
Manufacturer Standard Lead Time
21 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
6.8 µH Shielded Drum Core, Wirewound Inductor 1.1 A 516mOhm Max 1008 (2520 Metric)
Datasheet
 Datasheet
EDA/CAD Models
1269AS-H-6R8M=P2 Models
Category
Shielding
Shielded
Mfr
DC Resistance (DCR)
516mOhm Max
Series
Operating Temperature
-40°C ~ 85°C
Packaging
Tape & Reel (TR)
Cut Tape (CT)
Digi-Reel®
Inductance Frequency - Test
1 MHz
Part Status
Active
Mounting Type
Surface Mount
Type
Drum Core, Wirewound
Package / Case
1008 (2520 Metric)
Material - Core
Supplier Device Package
1008 (2520 Metric)
Inductance
Size / Dimension
0.098" L x 0.079" W (2.50mm x 2.00mm)
Tolerance
±20%
Height - Seated (Max)
0.039" (1.00mm)