NK-2G2-015-135-JC00 is available for purchase but is not normally stocked.
Available Substitutes:
Parametric Equivalent
Molex
In Stock: 0
Datasheet
15 Position D-Type, Nano-D Plug, Male Pins Connector
AirBorn - A Molex Company: N Series Nano D Connectors
NK-2G2-015-135-JC00
DigiKey Part Number
4134-NK-2G2-015-135-JC00-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
NK-2G2-015-135-JC00
Description
CONN D-TYPE PLUG 15POS VERT SLDR
Manufacturer Standard Lead Time
18 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
Category
Contact Type
Signal
Mfr
Flange Feature
Mating Side, Female Screwlock (0-80)
Series
Termination
Solder
Packaging
Bulk
Primary Material
Metal
Part Status
Active
Shell Material, Finish
Aluminum Alloy, Nickel Plated, Electroless
Connector Style
Contact Finish
Gold
Connector Type
Plug, Male Pins
Contact Finish Thickness
50.0µin (1.27µm)
Number of Positions
Current Rating (Amps)
1A
Number of Rows
2
Dielectric Material
Liquid Crystal Polymer (LCP), Glass Filled
Mounting Type
Contact Material
Beryllium Copper
Shell Size, Connector Layout
0.025 Pitch x 0.040 Row to Row
Operating Temperature
-55°C ~ 125°C