MQ-312-051-113-4300 is available for purchase but is not normally stocked.
Available Substitutes:
Parametric Equivalent
Molex
In Stock: 0
Datasheet
Image for MQ-312-051-113-4300 is not available
MQ-312-051-113-4300
DigiKey Part Number
4134-MQ-312-051-113-4300-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
MQ-312-051-113-4300
Description
CONN MICRO-D PLUG 51POS SLDR CUP
Manufacturer Standard Lead Time
20 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
51 Position D-Type, Micro-D Plug, Male Pins Connector
Category
Flange Feature
Mating Side, Female Screwlock (2-56)
Mfr
Termination
Solder Cup
Series
Primary Material
Metal
Packaging
Bulk
Shell Material, Finish
Aluminum Alloy, Nickel Plated, Electroless
Part Status
Active
Contact Finish
Gold
Connector Style
Contact Finish Thickness
50.0µin (1.27µm)
Connector Type
Plug, Male Pins
Current Rating (Amps)
3A
Number of Positions
Dielectric Material
Polyphenylene Sulfide (PPS), Glass Filled
Number of Rows
3
Wire Gauge
26 AWG
Mounting Type
Contact Material
Beryllium Copper
Shell Size, Connector Layout
0.050 Pitch x 0.043 Row to Row
Operating Temperature
-55°C ~ 125°C