M55302/62LA30L is available for purchase but is not normally stocked.
Available Substitutes:
Parametric Equivalent
Molex
In Stock: 0
Datasheet
Parametric Equivalent
Molex
In Stock: 0
Datasheet
Image for M55302/62LA30L is not available
M55302/62LA30L
DigiKey Part Number
4134-M55302/62LA30L-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
M55302/62LA30L
Description
M55302/62LA30L
Detailed Description
30 Position Rectangular Receptacle Connector Solder Cup Gold 22 AWG
Category
Row Spacing
0.100" (2.54mm)
Manufacturer
AirBorn, a Molex company
Mounting Type
Free Hanging (In-Line)
Bulk
Cable Termination
Solder Cup
Part Status
Active
Wire Type
Discrete
Connector Type
Receptacle
Wire Gauge
22 AWG
Contact Type
Female Socket
Features
Jackscrews
Number of Positions
30
Contact Finish
Gold
Pitch
0.100" (2.54mm)