SST25PF020B-80-4C-Q3AE-T is Obsolete and no longer manufactured.
Available Substitutes:
MFR Recommended
Microchip Technology
In Stock: 6.618
Datasheet
MFR Recommended
Microchip Technology
In Stock: 0
Datasheet
Similar
Renesas Electronics Corporation
Similar
Winbond Electronics
FLASH Memory IC 2Mbit SPI 80 MHz 8-USON (3x2)
SST25PF020B-80-4C-Q3AE-T
DigiKey Part Number
SST25PF020B-80-4C-Q3AE-TTR-ND - Tape & Reel (TR)
Manufacturer
Manufacturer Product Number
SST25PF020B-80-4C-Q3AE-T
Description
IC FLASH 2MBIT SPI 80MHZ 8USON
Customer Reference
Detailed Description
EDA/CAD Models
SST25PF020B-80-4C-Q3AE-T Models
Product Attributes
Filter Similar Products
Category
Memory Organization
256K x 8
Mfr
Memory Interface
SPI
Series
Clock Frequency
80 MHz
Packaging
Tape & Reel (TR)
Write Cycle Time - Word, Page
10µs
Part Status
Obsolete
Voltage - Supply
2.3V ~ 3.6V
DigiKey Programmable
Not Verified
Operating Temperature
0°C ~ 70°C (TA)